Rozpoczęły się II Lubelskie Dni Integracji

Trwają II Lubelskie Dni Integracji. Po raz drugi integrujemy się, rozmawiamy i edukujemy w tematach związanych z dostępnością i różnorodnością. Wydarzenie jest organizowane przy współudziale pięciu lubelskich uczelni: Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego. Wspólna inicjatywa ma na celu rozwijanie współpracy i wymianę doświadczeń w zakresie działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, specjalnymi potrzebami oraz będących w kryzysie psychicznym.

Uroczyste otwarcie wydarzenia odbyło się dzisiaj, 14 maja, w Instytucie Informatyki UMCS. Poprowadzili je dyrektor Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów UMCS Alicja Borzęcka-Szajner oraz dyrektor Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL Paweł Robak. Na wstępie głos zabrali przedstawiciele poszczególnych uczelni.

Jak zaznaczyła prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS prof. Dorota Kołodyńska: „Nasza obecność tutaj pokazuje, że w ramach Lubelskich Dni Integracji integrujemy się i wspieramy osoby ze specjalnymi potrzebami. Wydarzenie to cementuje tę wzajemną współpracę pięciu uczelni, bo przypomnę, że rok temu podpisaliśmy porozumienie w zakresie wsparcia i dzielenia się dobrymi praktykami w tym zakresie”.

Prorektor ds. kształcenia KUL prof. Edyta Trzaskowska dodała: „Dla naszych uczelni idea integracji nie jest tylko hasłem czy obowiązkiem, to po prostu fundamentalna wartość, która definiuje misję edukacyjną i społeczną uniwersytetów. Integracja obejmuje bowiem nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale także występujące różnice kulturowe, społeczne czy światopoglądowe”.

Kilka słów do zebranych skierowała także prorektor ds. studenckich i dydaktyki UP prof. Urszula Kosior-Korzecka: „Wszystkie uczelnie oferują realną pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Uniwersytet Przyrodniczy zaprasza dzisiaj m.in. na warsztaty Wszystko o zdrowiu organizowane przez naszych dietetyków. A jutro będą bardzo przyjemne zajęcia z animaloterapii, podczas których pójdziemy na spacer z alpaką czy poznamy metodę hipoterapii”.

Dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski, prof. PL powiedział: „Połączyły się tutaj najważniejsze uczelnie Lublina w celu integracji. Jej fragmentem jest też projektowanie uniwersalne pojmowane w szerokim kontekście. Podczas wydarzenia Politechnikę reprezentuje m.in. Wydział Informatyki, dlatego szczególnie zapraszam na jutrzejsze warsztaty z aplikacji do rehabilitacji mowy dla osób dorosłych”.

O ofercie Uniwersytetu Medycznego opowiedziała prorektor ds. osobowych i rozwoju kadry prof. Dorota Krasowska: „Bardzo się cieszę, że – tak jak podkreślali moi przedmówcy – wszyscy razem możemy się zintegrować i uczestniczyć w wielu obszarach pomocy wobec osób z niepełnosprawnościami. Nasz uniwersytet przygotował równie ciekawą ofertę dotyczącą np. szeroko rozumianej fizjoprofilaktyki. Wszyscy żyjemy niezbyt zdrowo, mało się ruszamy, a dużo siedzimy przy komputerze czy jeździmy autem. W dalszym etapie takiego stylu życia możemy spotkać się z dużymi dolegliwościami, przede wszystkim ze strony kręgosłupa, dlatego gorąco zachęcam do uczestnictwa”.

Pierwszego dnia wydarzenia bardzo ciekawy wykład dot. wsparcia rówieśniczego i projektu „PoMOC Młodych” wygłosiła dr Małgorzata Łysiak z KUL-u. Wystapienia mieli również: Ewelina Orzechowska, autorka bloga „Niewidoma z­ przymrużeniem oka”, która uzmysłowiła nam, że największe bariery tkwią w ludzkich głowach, oraz Marcin Ryszka - paraolimpijczyk, mistrz świata osób niewidomych w ­pływaniu i reprezentant Polski w blind footballu, uświadamiając, że można „iść przez świat, nie widząc przeszkód”. Wszystkie wypowiedzi były tłumaczone na polski język migowy.

Na zainteresowanych czekały także liczne warsztaty m.in. z łucznictwa osób z niepełnosprawnością, tworzenia materiałów dydaktycznych dla osób z dysfunkcją wzroku, dot. wyzwań w pracy z osobami z zaburzeniami uczenia się czy wspomnianej już wcześniej fizjoprofilaktyki w dolegliwościach bólowych kręgosłupa i animaloterapii.

Jutro (15.05) z kolei na Placu Marii Curie-Skłodowskiej odbędzie się Piknik Integracyjny, podczas którego swoje stoiska zaprezentują organizacje studenckie oraz pozarządowe działające na rzecz osób z niepełnosprawnością. Chętni spróbują także swoich sił w zawodach sportowych siatkówki na siedząco w Centrum Kultury Fizycznej UMCS.

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    15 maja 2024